Leczenie bruksizmu

TECHNOLOGIA:

Toksyna botulinowa

CZAS ZABIEGU:
15-30min.
REKONWALESCENCJA:
brak
WYKONUJE:
lekarz
LICZBA ZABIEGÓW:
1-2
CENA:

od 1000 pln

 

Na czym polega zabieg

Bruksizm jest jedną z coraz częściej diagnozowanych jednostek chorobowych. Jest to mimowolna zaciskanie i zgrzytanie zębami, spowodowane nadmierną pracą mięśni żwaczy. Przyczyn powstania bruksizmu jest wiele, ale do najczęstszych czynników zaliczyć możemy stres.

Nieleczony bruksizm prowadzi do starcia zębów, uporczywych bólów głowy i gałek ocznych (przypominających ataki migreny), ograniczonej ruchomości stawu skroniowo-żuchwowego, bólu karku, pleców, barków. Jednym z objawów są również bóle ucha, nawracające stany zapalne ucha oraz odczuwane szumy uszne.

Zastosowanie toksyny botulinowej powoduje relaksację mięśni. Może być stosowane jako samodzielna metoda, ale często wymaga połączenia z terapią szyną relaksacyjną i współpracą z fizjoterapeutą.

Leczenie bruksizmu botoksem nie wymaga specjalnych przygotowań.

Podanie preparatu nie jest bolesne, jednak ze względu na indywidualne odczucia pacjenta, czasami stosuje się znieczulenie miejscowe w postaci kremu.

Na podstawie przeprowadzonego wywiadu i analizy dolegliwości pacjenta, lekarz dobiera odpowiednią dawkę preparatu, indywidualnie dla każdego pacjenta i ustala miejsca podania, uzależnione od wcześniej przeprowadzonego badania.

Toksyna botulinowa jest jedną z najlepiej przebadanych substancji medycznych i wyróżnia się wysokim profilem bezpieczeństwa. Ważną informacją jest fakt, że toksyna botulinowa jest lekiem i może ją podawać wyłącznie lekarz!

Po zakończeniu zabiegu Pacjent otrzymuje zalecenia dotyczące postępowania pozabiegowego.

Dla kogo?

Dla osób, które cierpią na bruksizm, który objawia się nadmiernym zaciskaniem i mimowolnym zgrzytaniem zębami.

  • Wskazania
  • Efekty
  • Przeciwskazania do zabiegu
  • Przygotowanie do zabiegu
  • Postępowanie po zabiegu